Ο Άντι Μάρεϊ «σοκάρει» τη Ναόμι Οσάκα με ανάρτηση στα social media μετά τη νίκη του Αυστραλιανού Όπεν

Η Οσάκα τράβηξε τα βλέμματα στο Rod Laver Arena όταν πήρε το πρώτο σετ με 6-0 σε μόλις 20 λεπτά κόντρα στην Brengle.

Στη συνέχεια, η 24χρονη είδε τον αγώνα κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 6-4, αποβάλλοντας με πειστικό τρόπο την αντίπαλό της στο νούμερο 54 της WTA.

Τώρα θα αντιμετωπίσει τη νεαρή Αμερικανίδα Amanda Anisimova στον τρίτο γύρο, με τον αγώνα τους να είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή.

Η απόδοση της Οσάκα σημειώθηκε από τον Μάρεϊ στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ο οποίος αφιέρωσε χρόνο από τις δικές του προετοιμασίες για να επαινέσει το πρώην Νο 1 των γυναικών.

Ναόμι Οσάκα Άντι Μάρεϊ

Ο Andy Murray ήταν γεμάτος επαίνους για τη Naomi Osaka την Τετάρτη (Εικόνα: GETTY)

Ο 34χρονος: «Κάποιος χτύπησε την μπάλα πιο καθαρά από τη γραμμή βάσης από τη Ναόμι Οσάκα; [emoji φωτιά]'

Αυτό φαινομενικά αιφνιδίασε την Οσάκα όταν της τέθηκε υπόψη μετά την απομάκρυνση του Brengle.

«Είναι λίγο σοκαριστικό για μένα να βλέπω τον Άντι Μάρεϊ να τιτιβίζει για εμένα», .

«Χτύπησα μαζί του μια φορά όπως πριν από τρία χρόνια.

«Ήταν πολύ ωραίο να έχω κάποιον σαν αυτόν να μιλάει για το παιχνίδι μου».

Η Οσάκα επίσης στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: 'Κάποιος να βάλει την καρδιά του στο μανίκι του και να παλέψει πιο σκληρά από τον Άντι Μάρεϊ;'

Ο Μάρεϊ έχει έναν δικό του αγώνα για τον δεύτερο γύρο για να αντιμετωπίσει την Πέμπτη ενάντια στα 6 πόδια 3 στον Τάρο Ντάνιελ.

Ο τρεις φορές νικητής του Grand Slam θα πρέπει να ανακτήσει ενέργεια από τώρα μέχρι τότε, ωστόσο, μετά από μια βαριά υπόθεση πέντε σετ εναντίον του Νικολόζ Μπασιλασβίλι στον πρώτο γύρο.

Έμμα Ραντουκάνου

Η Emma Raducanu κέρδισε τη Sloane Stephens σε τρία σετ την Τρίτη (Εικόνα: GETTY)

Η Βρετανίδα είναι επίσης σε δράση την Πέμπτη, αφού έδειξε χαρακτήρα και αποφασιστικότητα να αποτρέψει την πρώην πρωταθλήτρια US Open, Sloane Stephens.

Η Ντάνκα Κόβινιτς περιμένει στον δεύτερο γύρο καθώς η Ραντουκάνου προσπαθεί να αναδημιουργήσει τα εντυπωσιακά κατορθώματά της το 2021 στο Wimbledon και στο Flushing Meadows.

Η Heather Watson και επίσης πέρασε στον δεύτερο γύρο, με τους δύο αγώνες να διεξαχθούν την Πέμπτη.

Η πρώιμη βρετανική επιτυχία είναι μόνο μία από τις ιστορίες που βγήκε από τη Μελβούρνη μετά το έπος που αμαύρωσε τη δημιουργία του πρώτου Grand Slam της χρονιάς.