Ο αρχηγός της Chelsea, Cesar Azpilicueta, αναφέρει λεπτομερώς τη συνομιλία του Anthony Taylor μετά την κόκκινη κάρτα του Reece James

Ο αρχηγός της Chelsea, Cesar Azpilicueta, έριξε φως στις δύο έντονες αλλά ανοιχτές συζητήσεις που είχε με τον διαιτητή Anthony Taylor μετά την απόφασή του να αποβάλει τον Reece James στο 1-1 στο Liverpool. Οι Μπλε ήταν άνετοι μετά το άνοιγμα με κεφαλιά του Κάι Χάβερτς μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Τζέιμς απέκλεισε τη γραμμή για να αρνηθεί την ευκαιρία για γκολ.

Μετά από έλεγχο VAR, ο Τέιλορ σήμανε κόκκινο για τον αμυντικό της Τσέλσι, ο οποίος έμεινε έκπληκτος στη γραμμή επαφής του Άνφιλντ.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ σκόραρε στη συνέχεια από το σημείο, αλλά η Τσέλσι έδειξε την καρδιά των πρωταθλητών για να πολεμήσει μέχρι 10 βαθμούς.

Ο Αζιλικουέτα και οι παίκτες της Τσέλσι αντιμετώπισαν τον Τέιλορ μετά την εκτέλεση του πέναλτι πριν από την κράτηση των Αντόνιο Ρούντιγκερ και Έντουαρντ Μέντι, καθώς οι Μπλε έχασαν την ψυχραιμία τους.

Η ομάδα της Τσέλσι στη συνέχεια πλησίασε τον Τέιλορ για άλλη μια φορά, όταν η κατάσταση είχε διασκορπιστεί, στο τούνελ στο δεύτερο ημίχρονο για να τον ρωτήσει.

ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ:

Τσέλσι Σέζαρ Αζπιλιτσέουτα

Ο Cesar Azpilicueta μίλησε με τον Anthony Taylor δύο φορές, συμπεριλαμβανομένου του τούνελ στο ημίχρονο (Εικόνα: GETTY)

'Πρώτα απ 'όλα, είπα τη δράση, ναι, φυσικά πηγαίνει με το χέρι', είπε ο Azpiliceuta.

Στη συνέχεια, ο διαιτητής παίρνει τις πληροφορίες και πηγαίνει στο VAR και βλέπει μόνο μια εικόνα και αρκεί για να δώσει πέναλτι και την κόκκινη κάρτα.

Αλλά μετά πήραμε δύο κίτρινες κάρτες για τα αμυντικά παιδιά μας.

«Η Λίβερπουλ έκανε τα ελεύθερα χτυπήματα επικίνδυνα για εμάς, εντάξει, η Λίβερπουλ έκανε επίσης φάουλ σε εμάς που περιμένατε την ίδια αντιμετώπιση.

ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ

«Θα έπρεπε να είναι το ίδιο για όλους, έπρεπε να το αντιμετωπίσουμε.

«Μιλούσαμε και νομίζω ότι είναι καλό να μιλάμε με τους διαιτητές και να εξηγούν την κατάσταση.

'Το VAR είναι εκεί για να βοηθήσει όλους, φυσικά λυπάμαι για τον Reece.'

Ο προπονητής της Τσέλσι Τόμας Τούχελ ήταν επίσης απογοητευμένος που ο Τέιλορ κοίταξε την οθόνη για ένα δευτερόλεπτο πριν αποφασίσει.

Τσέλσι αζιλικουέτα

Ο Σεζάρ Αζιλικουέτα βοήθησε την Τσέλσι να παλέψει ισοπαλία 1-1 με τη Λίβερπουλ (Εικόνα: GETTY)

Ρις Τζέιμς

Ο Ρις Τζέιμς αποβλήθηκε στην ισοπαλία 1-1 της Τσέλσι στο Λίβερπουλ (Εικόνα: Sky Sports)

Παρακολουθώντας την επανάληψη, ο Azpiliceuta επεσήμανε ότι η μπάλα αποκρούστηκε από τον James & apos; μηρό πριν χτυπήσει το χέρι του.

Είπε ενώ του έδειξαν το περιστατικό: «Θα ήθελα να μάθω πρώτα αν αγγίζει την μπάλα με το πόδι.

«Το κάνει, το κάνει. Ο κανόνας του χάντμπολ, είχαμε μια συνάντηση και είναι δύσκολο. Σε αυτή τη θέση η μπάλα είναι στη γραμμή και αγγίζει το πόδι του, μετά το χέρι.

«Καταλαβαίνω ότι το χέρι είναι λίγο πιο μακριά από το σώμα, αλλά δεν μπορούμε να τρέξουμε με κόλλα στο σώμα μας. Φυσικά ως αμυντικός είναι πολύ δύσκολο και δύσκολο. '