Το αφεντικό της Λίβερπουλ, Γιούργκεν Κλοπ, παίρνει τρία πολύτιμα μαθήματα καθώς οι αυτοσχέδιοι Reds νικούν την Άρσεναλ

Μια αυτοσχέδια ομάδα χωρίς τους Μοχάμεντ Σαλάχ και Σάντιο Μανέ προκρίθηκε στον τελικό του Carabao Cup χάρη στη νίκη 2-0 επί της Άρσεναλ στο Emirates Stadium. Ο Ντιόγκο Τζότα ενισχύθηκε ελλείψει του παραγωγικού διδύμου για να στείλει την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στο Γουέμπλεϊ.

Ο Jota σκόραρε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, κόβοντας μέσα μετά από μια ωραία κίνηση της ομάδας στον Άαρον Ράμσντεϊλ με λάθος πόδι. Πρόσθεσε ένα δεύτερο μετά την απόφαση του VAR ότι είχε νικήσει την παγίδα οφσάιντ στα 78 λεπτά.

Ο Πορτογάλος σταρ ξεκίνησε στην πρώτη τριάδα μαζί με τον Ρομπέρτο ​​Φιρμίνο και τον 17χρονο άσο Κέιντε Γκόρντον, ο οποίος σημείωσε το πρώτο του γκολ στη νίκη στο Κύπελλο Αγγλίας κόντρα στη Σρούσμπερι.

Η Λίβερπουλ ήταν εντυπωσιακή σε όλο το δεύτερο σκέλος της ισοπαλίας, περιορίζοντας τους Gunners σε λίγες ευκαιρίες.

Express Sport επιλέγει τρία πράγματα που μπορεί να είχε μάθει ο Κλοπ τη νύχτα.

ΤΖΑΣΤΙΝ:

Γιούργκεν Κλοπ

Το αφεντικό της Λίβερπουλ, Γιούργκεν Κλοπ, πήρε τρία μαθήματα εναντίον της Άρσεναλ (Εικόνα: GETTY)

Ο Konate μπορεί να είναι ο μόνιμος συνεργάτης του Van Dijk

Ο Γάλλος Ibrahima Konate αντικατέστησε τον Joel Matip στο ημίχρονο και έπαιξε καλά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο 22χρονος κράτησε την Άρσεναλ σε απόσταση πλάι στον Βίρτζιλ Φαν Ντάικ. Θα μπορούσε ίσως να κάνει ένα επιχείρημα ότι μπορεί να είναι ο μόνιμος συνεργάτης του Ολλανδού.

Ο Κονάτε αμύνθηκε σταθερά και με κεφαλιά χτύπησε το δοκάρι. Ο Τζόρνταν Χέντερσον ήταν οφσάιντ καθώς προσπάθησε να μετατρέψει το ριμπάουντ.

Ο πρώην αμυντικός της RB Leipzig έλυσε το τελευταίο πρόβλημα που είχε ο Κλοπ στην άμυνα.

Η Λίβερπουλ έχει ήδη τον αντικαταστάτη του Wijnaldum

Ο απόφοιτος της Ακαδημίας, Κέρτις Τζόουνς, ήταν ένας από τους καλύτερους παίκτες της Λίβερπουλ απέναντι στην Άρσεναλ.

Οι οπαδοί των Reds ζητούσαν εδώ και καιρό αντικατάσταση του Gini Wijnaldum, ο οποίος έφυγε για την Παρί Σεν Ζερμέν με ελεύθερη μεταγραφή το καλοκαίρι.

Και ο Τζόουνς είναι ο πιο παρόμοιος παίκτης με τον Ολλανδό που έχει ο Κλοπ.

Ο 20χρονος έχει αρχίσει να αφήνει το στίγμα του στους αγώνες τους τελευταίους μήνες και μπορεί να είναι σε θέση να απαιτεί περισσότερο χρόνο παιχνιδιού.

Έχει κάνει μόλις επτά εμφανίσεις αυτή τη σεζόν και 13 συνολικά. Αν εντάσσεται πιο συχνά στην ομάδα του Κλοπ, θα μπορούσε να αναζητήσει δανεικό.

Ντιόγκο Τζότα

Ο Ντιόγκο Τζότα της Λίβερπουλ ενισχύθηκε απουσία των Μοχάμεντ Σαλάχ και Σάντιο Μανέ (Εικόνα: GETTY)

Ο Τζότα έχει ανέβει στην απουσία των Σαλάχ και Μανέ

Όταν η Λίβερπουλ χρειαζόταν έναν ήρωα χωρίς τον Σαλάχ και τον Μανέ, και μετά από ένα θλιβερό τέρμα χωρίς γκολ στο πρώτο παιχνίδι, ο Jota τα κατάφερε.

Έκοψε μέσα και τελείωσε έξυπνα τον Ramsdale στο πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο γκολ του ήταν πολύ διαφορετικό, έτρεξε πίσω για να κάνει τη μετατροπή. Αυτή η ικανότητα να σκοράρει διαφορετικούς τύπους γκολ δεν είναι ευρέως διαδεδομένη στην ομάδα της Λίβερπουλ.

Ο πρώην φόργουορντ της Γουλβς έπαιξε σε έναν ελαφρώς άγνωστο αριστερό ρόλο στο Emirates Stadium, αλλά συνέβαλε στις πιο σημαντικές στιγμές.

Τα γκολ του ήταν το 13ο και το 14ο σε μια εντυπωσιακή εκστρατεία. Ο Jota έχει αποδείξει ότι μπορεί να ανεβαίνει όταν οι δύο βασικοί επιθετικοί της Λίβερπουλ δεν είναι διαθέσιμοι.