Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2 - Σουόνσι 0: Ο Λουκάκου και ο Σάντσες έβαλαν τους άνδρες του Μουρίνιο πίσω από τη Λίβερπουλ

,Ταν, όπως πάντα με τον Μουρίνιο, κάτι υπερβολικό. Σίγουρα, η ομάδα του Γιουνάιτεντ έπαιξε με περισσότερο στυλ από ό, τι τον τελευταίο καιρό, αλλά αστειεύεται μόνο με τον εαυτό του εάν πιστεύει ότι ήταν «τέλεια». ποδόσφαιρο.

Για ένα πράγμα, σπάνια θα βρείτε αντιπάλους πιο δειλούς και συμβατούς από ό, τι η Σουόνσι σε μια άθλια πρώτη περίοδο από αυτούς.

Και τίποτα που παρήγαγε η Γιουνάιτεντ χθες δεν ήταν ένα από τα καλύτερα κομμάτια της Μάντσεστερ Σίτι, της Λίβερπουλ ή της Τότεναμ αυτή τη σεζόν. Τα σχόλια του Μουρίνιο έγιναν ως προπαγάνδα ενόψει της αναμέτρησης του επόμενου Σαββατοκύριακου εναντίον της Σίτι, των γειτόνων τους και των πρωταθλητών σε αναμονή.

& ldquo; Το πρώτο ημίχρονο ήταν τέλειο, & rdquo; είπε ο Μουρίνιο, χωρίς ίχνος ειρωνείας. Είναι καλός στο να διατηρεί ίσιο πρόσωπο. & ldquo; Παίξαμε πολύ καλά, κρατήσαμε τη Σουόνσι πίσω, σκοράραμε, έπρεπε να σκοράρουμε περισσότερο και παίξαμε όμορφα. Perfectταν τέλειο. & Rdquo;

Η Γιουνάιτεντ δεν θα μπορούσε να το κρατήσει για πολύ καιρό.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μέτριο στην καλύτερη περίπτωση, αλλά αυτό συνέβη στις αυστηρότητες της διεθνούς διακοπής σύμφωνα με τον Μουρίνιο. Η νίκη δεν αμφισβητήθηκε ποτέ, και ο Μουρίνιο τόνισε τη σημασία αυτού, λέγοντας: & ldquo; Θέλουμε να τερματίσουμε δεύτεροι φέτος και έχουμε 10 πόντους περισσότερους από την περσινή σεζόν, περισσότερα γκολ, λιγότερα γκολ.

Βαθμολογίες παικτών της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εναντίον της Σουόνσι

Σάββατο, 31 Μαρτίου 2018

Η Express Sport βαθμολογεί την απόδοση των παικτών της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης της Πρέμιερ Λιγκ με τη Σουόνσι στο Όλντ Τράφορντ

Παίξτε slideshow Αλέξις Σάντσες Ρομέλου ΛουκάκουREUTERS 1 από 14

Ποιοι παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εντυπωσίασαν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησής τους με τη Σουόνσι;

Αλλά υπάρχει ένα κλαμπ (Πόλη) το οποίο καθιστά πρακτικά αδύνατο να ακολουθήσει. Σε άλλα πρωταθλήματα θα παλεύαμε για τον τίτλο. & ldquo; Διανύουμε μια θετική σεζόν και έχουμε ακόμα το Κύπελλο FA να έρθει.

Θα παλέψουμε για την παρουσία μας εκεί. & Rdquo; Perhapsσως η πιο ενδιαφέρουσα πτυχή αυτού του παιχνιδιού ήταν η επιστροφή του Πολ Πογκμπά ξεκινώντας από τον κεντρικό ρόλο της μεσαίας γραμμής που είναι βαθύτερος από αυτόν που θα ήθελε.

Ο Γάλλος σταρ είχε τις στιγμές του στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πολύ συχνά ήταν μια ακατάλληλη παρουσία, στέλνοντας αρκετές μακρινές πάσες στο πουθενά και συχνά δείχνοντας απογοήτευση καθώς τα τάκλι έπεφταν.

Είναι ένας ρόλος που δεν του ταιριάζει, αλλά χθες ο Τζέσι Λίνγκαρντ, ο Χουάν Μάτα και ο Αλέξις Σάντσεθ έλαμψαν όλοι στις πιο επιθετικές θέσεις που επιθυμεί.

Αυτό είναι ένα κομμάτι του παζλ της United που παραμένει ένα παζλ τόσο για τους οπαδούς όσο και για τους ουδέτερους. Όχι ότι είχε σημασία εδώ χθες.

Το μοτίβο της κυριαρχίας και του ελέγχου της Γιουνάιτεντ καθορίστηκε από τη στιγμή που σκόραραν νωρίς στο ματς με ένα έξυπνα κατασκευασμένο γκολ, το προϊόν της έντονης σκέψης και της προσεγμένης πάσας.

Έκθεση αγώνα Man Utd vs SwanseaGETTY

Ο Ρομέλου Λουκάκου άνοιξε το σκορ για το 100ο γκολ του στην Πρέμιερ Λιγκ

Η άμυνα της Σουόνσι ήταν ανοιχτή και η τελευταία μπάλα από τον Σάντσεθ βρήκε τον Ρομέλου Λουκάκου σε αρκετό χώρο στο κουτί για να οδηγήσει το σπίτι του αριστερά. Wasταν το 100ο γκολ της Πρέμιερ Λιγκ για τον Βέλγο επιθετικό και σύντομα του αρνήθηκε ένα άλλο από την κατάδυση από τον τερματοφύλακα της Σουόνσι, Λούκας Φαμπιάνσκι. Η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε 2-0 μετά από 20 λεπτά με ένα ακόμη έξυπνο γκολ.

Αυτή τη φορά το κλινικό τελικό πέρασμα προήλθε από τον Λίνγκαρντ και έμεινε εξειδικευμένα στο σπίτι του από τον Σάντσεθ, ο οποίος φαινόταν ότι ήταν μισό μάρκα οφσάιντ.

Οι δύο Πορτογάλοι προπονητές είχαν αγκαλιαστεί θερμά πριν από την έναρξη και μίλησαν για λίγα λεπτά μαζί.

Ο Μουρίνιο και ο Κάρλος Καρβάλχαλ ήταν καλοί φίλοι εδώ και 20 χρόνια από τότε που συναντήθηκαν σε μια προπονητική πορεία, αλλά το ποδόσφαιρο της Σουόνσι ήταν πολύ φιλικό για να τους κάνει ανταγωνιστικούς στην πρώτη περίοδο.

Ο Carvalhal έπρεπε να αλλάξει τα πράγματα στο διάλειμμα, φέρνοντας τον νεαρό επιθετικό Tammy Abraham και η ομάδα του ήταν πολύ περισσότερο απειλή.

Δύο φορές σε 20 δευτερόλεπτα ο Αβραάμ επέβαλε υπέροχες αποκρούσεις από τον κίπερ της Γιουνάιτεντ Ντέιβιντ Χέα, διώχνοντας ένα άγριο σουτ στο ύψος των ώμων και στη συνέχεια ανατρέποντας ένα χαμηλό βολέ γύρω από το δοκάρι.

Έκθεση αγώνα Man Utd vs SwanseaREUTERS

Ο Αλέξις Σάντσες έπεσε στη δεύτερη θέση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Έπρεπε να αναρωτηθείτε γιατί ο Αβραάμ απουσίαζε από την αρχική ενδεκάδα.

Η Γιουνάιτεντ είχε ακόμα τις στιγμές της στην επίθεση, αλλά τόσο ο Σάντσες όσο και ο Χουάν Μάτα σπατάλησαν ευκαιρίες σε κοντινή απόσταση.

Ο Φαμπιάνσκι έσωσε επίσης υπέροχα στα πόδια του Λουκάκου.

Η ομάδα του Μουρίνιο δεν κινδύνεψε ποτέ αν παραδώσει τη νίκη, αλλά ούτε ήταν διατεθειμένη να αναλάβει περιττά ρίσκα στην αναζήτηση της ψυχαγωγίας.

Αυτή η νίκη ήταν άνετη και ρουτίνα. Στο τέλος, όμως, το πλήθος των γηπεδούχων είχε γίνει λίγο ανήσυχο με την έλλειψη φιλοδοξίας στο πλευρό τους.

Ο Μουρίνιο δεν νοιάζεται πότε θα συμβεί αυτό, αλλά ίσως αυτός είναι ο λόγος που δεν εμπνέουν τη στοργή που τρέφουν οι αντίπαλοι όπως η Μάντσεστερ Σίτι, η Λίβερπουλ και η Τότεναμ.