MotoGP: Ο Γιόχαν Ζάρκο πήρε πόλο με εκπληκτικό γύρο, ο Βαλεντίνο Ρόσι όγδοος μετά τη συντριβή

Ο καλύτερος χρόνος του πρωταθλητή Moto2 δύο φορές 53,680 δευτερόλεπτα ήταν 0,247 γρηγορότερος από το προηγούμενο ρεκόρ γύρου που είχε θέσει ο Ισπανός Jorge Lorenzo το 2008 στην έρημο έξω από τη Ντόχα.

Ο Ισπανός παγκόσμιος πρωταθλητής της Honda Marc Marquez ήταν 0.202 πιο αργός από τον Zarco και θα ξεκινήσει τον νυχτερινό αγώνα της Κυριακής στη μέση της πρώτης σειράς.

Ο Ιταλός Danilo Petrucci ήταν τρίτος στο grid, 0.005 πιο αργός από τον Marquez, ως ο καλύτερος από τους αναβάτες της Ducati σε μη δουλεμένη μοτοσυκλέτα της Pramac.

Ο πόλος ήταν ο τρίτος του Zarco στην κορυφαία κατηγορία αγώνων Grand Prix μοτοσικλετών που συμμετείχε πέρυσι.

Ο Cal Crutchlow της Βρετανίας θα βρεθεί στην τέταρτη θέση για την LCR Honda, ενώ ο αναβάτης του εργοστασίου της Ducati Andrea Dovizioso, ο κύριος αντίπαλος του Marquez πέρυσι, προκρίθηκε στην πέμπτη θέση.

ΣΕ ΠΛΗΡΗ

Μισθοί αναβάτη MotoGP 2018

Φθινόπωρο, 15 Μαρτίου 2018

Παίξτε slideshow MotoGP-αναβάτης-μισθός-2018Getty Images 1 από 25

Ποιος αναβάτης MotoGP 2018 κερδίζει τον μεγαλύτερο μισθό;

Ο Ιταλός σπουδαίος Valentino Rossi θα ξεκινήσει την 23η σεζόν αγώνων Grand Prix, σε ηλικία 39 ετών, από την όγδοη θέση της Yamaha.

«Αισθάνεστε καλά ... ένας καλός τρόπος επίσης για να ξεκινήσετε αυτή τη νέα σεζόν», δήλωσε ο Zarco, ο οποίος έπεσε στις τελευταίες ελεύθερες προπονήσεις, αλλά αναφέρθηκε ως πιθανός νικητής του αγώνα και πιθανός διεκδικητής του πρωταθλήματος αυτή τη σεζόν.

«Πρέπει να κάνουμε ένα βήμα για να μπορέσουμε να κερδίσουμε αύριο. Αλλά τουλάχιστον όταν έχω το ελαφρύ ποδήλατο με το νέο ελαστικό, νιώθω τόσο καλά ».

Ο Marquez, ο οποίος έχει κερδίσει τέσσερις από τους πέντε προηγούμενους τίτλους MotoGP, ήταν ευχαριστημένος με την απόδοσή του.

«Σήμερα ο Γιόχαν ήταν καταπληκτικός, τον ακολούθησα και ήταν πολύ γρήγορος. Θα δούμε αύριο τον ρυθμό του αγώνα », είπε.