Επτά οπαδοί έχασαν τη ζωή τους μετά από αταξία έξω από το στάδιο του Καμερούν πριν από τον αγώνα AFCON

Τουλάχιστον επτά οπαδοί φέρεται να έχασαν τη ζωή τους και πολλοί άλλοι τραυματίστηκαν μετά από αταξία ενόψει του αγώνα του Καμερούν στους «16» εναντίον των Κομόρων στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής. Ο αγώνας γινόταν στο στάδιο Paul Biya στη γειτονιά Olembe του Yaounde.

Το Καμερούν αντιμετώπισε τους μικρούς Κομόρες καθώς φιλοξενούν τη φετινή έκδοση του διάσημου τουρνουά AFCON.

Αλλά υπήρξαν φρικτές σκηνές καθώς βίντεο στα social media έδειχναν κάποιους θαυμαστές να εισβάλλουν στις πύλες πριν από την έναρξη.

Η Humanitarian Purpose έστειλε ένα tweet που έδειχνε φωτογραφίες από το περιστατικό και έγραψε: 'Πέντε πιθανώς σκοτώθηκαν και περίπου 40 νοσηλεύτηκαν μετά από ταραχή έξω από το στάδιο Paul Biya κατά τη διάρκεια του αγώνα για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής'.

Καμερούν

Υπήρξαν αναφορές για αταξία στο Καμερούν (Εικόνα: Getty)

Και αργότερα επιβεβαιώθηκε από το Associated Press ότι τουλάχιστον επτά άνθρωποι έχασαν τραγικά τη ζωή τους.

Ο Π ξαπλωμένος στο πάτωμα μετά τη συντριβή.

Και βίντεο απαθανάτισε εκατοντάδες ανθρώπους να ορμούν μέσα από τις πύλες προσπαθώντας να εισβάλουν για να παρακολουθήσουν τον αγώνα.

Παρά τις χαοτικές σκηνές, ο αγώνας κύλησε χωρίς καθυστέρηση και το Καμερούν προηγήθηκε με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Καρλ Τόκο Εκαμπί.

Ήρθε μετά την αποβολή του αρχηγού των Κομοροών, Τζίμι Αμπντού, για μια καθυστερημένη πρόκληση μετά από μόλις επτά λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Καμερούν διπλασίασε το προβάδισμά του μέσω του Vincent Aboubakar, και παρόλο που οι Κομόρες απέκρουσαν το ένα με ένα εκπληκτικό φάουλ του Youssouf M'Changama, ο αγώνας έληξε 2-1.

Η Συνομοσπονδία Αφρικανικού Ποδοσφαίρου δημοσίευσε μια δήλωση μετά τον αγώνα στην οποία έγραφε: «Η CAF γνωρίζει το περιστατικό που έλαβε χώρα στο στάδιο Olembe κατά τη διάρκεια του αγώνα TotalEnergies Africa Cup of Nations μεταξύ των οικοδεσποτών Καμερούν και Κομόρες απόψε, 24 Ιανουαρίου 2022.

«Το CAF διερευνά επί του παρόντος την κατάσταση και προσπαθεί να πάρει περισσότερες λεπτομέρειες για το τι συνέβη. Είμαστε σε συνεχή επικοινωνία με την κυβέρνηση του Καμερούν και την Τοπική Οργανωτική Επιτροπή.

Το τρέμουλο στην είσοδο του Stade Olembé, για τον αγώνα Vs, μετρώντας για τη φάση των 16 του

— Ανθρωπιστικός Σκοπός (HP-BLEC) (@HumPurse)

«Απόψε, ο Πρόεδρος του CAF Dr Patrice Motsepe έστειλε τον Γενικό Γραμματέα, Veron Mosengo-Omba να επισκεφθεί τους υποστηρικτές στο νοσοκομείο στο Yaoundé».