Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εκτός Wimbledon μετά την ήττα του πρώτου γύρου από τον Thomas Fabbiano

Ο Έλληνας ήταν εξαιρετικός τους τελευταίους 12 μήνες, αναδεικνύοντας τον πρωταθλητή NextGen, φτάνοντας στους ημιτελικούς του Australian Open και σπάζοντας στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης.

Αλλά αυτή η μορφή και η ποιότητα δεν υπήρχε πουθενά στο Court 2 καθώς κυριαρχούνταν από τον Fabbiano.

Ο πρωτοπόρος Ιταλός κέρδισε το πρώτο σετ με 6-4, αλλά ο Τσιτσιπάς αντέδρασε για να κερδίσει το δεύτερο σετ με 6-3.

Τσιτσιπάς & apos; η ορμή ήταν βραχύβια αν και ο Φαμπιάνο πήρε το τρίτο σετ με 6-4.

Στο τέταρτο σετ, ο Τσιτσιπάς φάνηκε να βγαίνει πιο μπροστά καθώς αγωνίστηκε να πάρει τα πρώτα σερβίς στο παιχνίδι.

Σε ένα δραματικό τάι μπρέικ, ο Τσιτσιπάς είχε δύο σετ πόντους για να αναγκάσει να αποφασίσει στο 6-4, αλλά έχασε την ευκαιρία του που χάρισε στον Φαμπιάνο τον πρώτο του πόντο αγώνα.

Ο Τσιτσιπάς όμως πήρε πίσω για να πάρει το μπρέκερ με 10-8 και να πάρει το ματς στο πέμπτο σετ.

Στο αποφασιστικό ο Φαμπιάνο ανέκτησε την ψυχραιμία του για να ολοκληρώσει τη νίκη με 6-4 3-6 6-4 6-7 6-3.

Τόμας Φαμπιάνο

Ο Thomas Fabbiano σερβίρει εναντίον του Στέφανου Τσιτσιπά (Εικόνα: GETTY)

Αλλού, ο Καναδός έφηβος Felix Auger-Aliassime πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο Grand Slam στην κύρια ισοπαλία, κερδίζοντας τον συμπατριώτη του Vasek Pospisil 5-7 6-2 6-4 6-3.

Ο δεύτερος πέρυσι ο Kevin Anderson, ξεπέρασε τον Pierre-Hugues Herbert της Γαλλίας με 6-3 6-4 6-2, ενώ ο Ισπανός Feliciano Lopez που δεν έφυγε μαζί του στον επόμενο γύρο με 6-4 6-2 6-4 νίκη επί του Μάρκου Γκιρόν.

Ο Stan Wawrinka έχασε λίγο χρόνο για να φτάσει στην κορυφαία ταχύτητα καθώς υποστήριζε τον προκριματικό Ruben Bemelmans με προκριματικό 6-3 6-2 6-2.

Και ο Ρομπέρτο ​​Μπαουτίστα Αγκούτ προκρίθηκε επίσης με νίκη 6-3 6-2 6-3 επί του Γερμανικού Πέτρου Γκογιόβτσικ.