Ο Τόμας Φρανκ λέει ότι «απίστευτα τυχερή» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «καταστράφηκε» από την Μπρέντφορντ παρά την ήττα

Τα γκολ των Άντονι Ελάνγκα, Μέισον Γκρίνγουντ και Μάρκους Ράσφορντ εξασφάλισαν μια σημαντική νίκη για τον προσωρινό προπονητή Ραλφ Ράνγκνικ.

Ο επιθετικός της Μπρέντφορντ, Ivan Toney, παρηγορούσε την ομάδα του Frank, η οποία έχει χάσει πλέον τα τρία τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.

Αυτή η ήττα ακολουθεί τη δεχόμενη από τέσσερα γκολ έκαστος σε αγώνες με Λίβερπουλ και Σαουθάμπτον. Όμως ο Φρανκ αποκάλυψε ότι παραμένει περήφανος για τον τρόπο που η ομάδα του «έσπασε» τη Γιουνάιτεντ παρά την ήττα με 3-1.

Ο Δανός στόχευσε επίσης τη στολή του Ολντ Τράφορντ επειδή άφησε έξω τον καλοκαιρινό απόκτημα με πολλά χρήματα, Τζέιντον Σάντσο. Ο Ράνγκνικ είχε πράγματι αφήσει έξω τον Άγγλο φόργουορντ καθώς παρευρέθηκε σε μια κηδεία.

ΤΖΑΣΤΙΝ:

Τόμας Φρανκ

Man Utd: Ο Thomas Frank ισχυρίζεται ότι οι Red Devils ήταν «απίστευτα τυχεροί» (Εικόνα: GETTY)

«Είναι απίστευτα τυχεροί. Ξέρω όλες τις βλακείες με το να ρισκάρεις. Άλλαξαν το σύστημα απέναντι στη μικρή Μπρέντφορντ», είπε ο Φρανκ στο BT Sport.

«Είμαστε η μικρότερη ομάδα στην Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ [είναι] η μεγαλύτερη. Τους καταστρέψαμε στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχαν μούτρα.

«Ο τρόπος που τους συντρίψαμε στο πρώτο ημίχρονο ήταν φανταστικός, τόσο περήφανος για την ομάδα μου.

«Δεν είχαν ευκαιρία πριν από το πρώτο τους γκολ. Γι' αυτό πληρώνουν 72 εκατομμύρια λίρες για τον Σάντσο που δεν ήταν στην ομάδα.

Η απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ίσως η καλύτερη της Γιουνάιτεντ από τότε που διορίστηκε ο Ράνγκνικ σε προσωρινή βάση στα τέλη Νοεμβρίου.

Η τακτική του και η διαχείριση του ανθρώπου έχουν επικριθεί τις τελευταίες εβδομάδες μετά από μερικές απίστευτες εμφανίσεις.

Η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε με 2-0 στην Άστον Βίλα το Σάββατο, για να κολλήσει ξανά στο αδιέξοδο με 2-2. Αλλά οι Red Devils ήταν κλινικοί απέναντι στην Brentford και πρόσφεραν πολύ λίγες ευκαιρίες στους West Londoners να επιστρέψουν στο παιχνίδι αφού προηγήθηκαν.

Η μόνη ανησυχία για τον Ράνγκνικ θα είναι ότι ο σταρ επιθετικός Κριστιάνο Ρονάλντο φάνηκε να δυσκολεύεται ξανά πριν από την αλλαγή του στο 71ο λεπτό.

Ο Ρονάλντο φαινόταν κατά καιρούς άβολος στο στυλ υψηλής ενέργειας που προτιμά ο Ράνγκνικ. Η νίκη σφραγίστηκε από μια πληθωρική επίθεση και οι τρεις σκόρερ έχουν αποφοιτήσει από την ακαδημία του συλλόγου.

Ραλφ Ράνγκνικ

Το προσωρινό αφεντικό της Man Utd, Ralf Rangnick, κέρδισε μια σημαντική νίκη εναντίον της Brentford (Εικόνα: GETTY)

Ο θρυλικός φόργουορντ, ο οποίος ολοκλήρωσε μια εντυπωσιακή επιστροφή στο Ολντ Τράφορντ το καλοκαίρι, φάνηκε να είναι έξαλλος μετά την απογείωση.

Δεν ήταν σαφές εάν ήταν δυσαρεστημένος με την απόφαση του Rangnick να τον αποσύρει ή αν ήταν απογοητευμένος με την απόδοσή του.

Ο Ράνγκνικ είπε στο BT Sport για τον θυμό του Ρονάλντο: «Είναι φυσιολογικό. Ο Ρονάλντο είναι επιθετικός και θέλει να σκοράρει ».

Προσπαθώντας να εξηγήσει την αλλαγή, ο 63χρονος πρόσθεσε: «Μόλις επέστρεψε από τραυματισμό».