Το BBC αναγκάστηκε να ζητήσει συγγνώμη για την αντίδραση της Τζιλ Σκοτ ​​στον τελικό του Euro 2022 της Αγγλίας

Το BBC αναγκάστηκε να ζητήσει συγγνώμη όταν η κάμερά του έλαβε μια αισιόδοξη ατάκα της Αγγλίδας Τζιλ Σκοτ. Ο μέσος πιάστηκε να φωνάζει 'f*** off you f***ing p****' μετά από μια πρόσφατη γερμανική πρόκληση.

Σε απάντηση, ο σχολιαστής του BBC Robyn Cowen είπε συγγνώμη σε όποιον προσβλήθηκε από το σχόλιο.

«Συγγνώμη σε οποιονδήποτε αναγνώστη χειλιών», είπε. «Δεν είμαι σίγουρος ότι πρέπει να είσαι τέτοιος για να καταλάβεις τι σκέφτηκε η Τζιλ Σκοτ ​​για αυτό».

Ο πολύ έμπειρος μέσος μπήκε ως δευτερεύον στο 89ο λεπτό για την έμπειρη Τζόρτζια Στάνγουεϊ, καθώς οι λέαινες προετοιμάζονταν για την παράταση.

Τζιλ Σκοτ

Ο Άγγλος Τζιλ Σκοτ ​​ήταν θυμωμένος με μια γερμανική πρόκληση (Εικόνα: BBC)

Ωστόσο, όλα ξεκίνησαν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην παράταση μετά το φάουλ του Scott από τον Γερμανό Syndey Lohmann. Η 22χρονη τράβηξε κάτω τον βετεράνο μέσο καθώς έπεσε στο έδαφος πυροδοτώντας θυμό.

Ο Σκοτ ​​είναι ένας από τους πιο έμπειρους παίκτες στην ομάδα της Αγγλίας, έχοντας κερδίσει πάνω από 161 συμμετοχές σε μια περίοδο 16 ετών. Ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό για να την εμποδίσει να αντιδράσει στο καζάνι του τελικού του Euro στο Γουέμπλεϊ.

Ωστόσο, ήταν ο 35χρονος που έκανε το τελευταίο γέλιο καθώς η Αγγλία θριάμβευσε για να κατακτήσει το τρόπαιο, με την Κλόε Κέλι να σκοράρει το νικητήριο γκολ στο 110ο λεπτό. Η νίκη ήταν η πρώτη φορά που η χώρα κέρδισε ποτέ το τουρνουά μπροστά σε κοινό ρεκόρ.

Θα ήταν ιδιαίτερα οδυνηρό για το αστέρι που ήταν ο μοναδικός επιζών από την ήττα των Lionesses το 2009 στον τελικό 6-2 από την ίδια αντίπαλο.

Τζιλ Σκοτ

Ο Ζιλ Σκοτ ​​σκόνταψε ο μέσος της Γερμανίας Σίντεϊ Λόμαν (Εικόνα: GETTY)

Η Ella Toone είχε αρχικά ανοίξει το σκορ με μια φανταστική λόμπα πάνω από τον Γερμανό τερματοφύλακα Merle Frohms. Ωστόσο, η Λίνα Μάγκουλ ισοφάρισε την ισοπαλία στο 79ο λεπτό για να πάει το παιχνίδι στην παράταση πριν τελικά επικρατήσουν οι λέαινες.

Η ομάδα έλαβε ώθηση ακόμη και πριν από την έναρξη με τον εμπνευσμένο αρχηγό της Γερμανίας, Alexandra Popp, να αποκλείεται μετά από τραυματισμό στο γόνατο στην προθέρμανση. Ακύρωνε κάπως την επίθεση της αντιπολίτευσης με το Die Nationelf να μην φέρει την ίδια επιθετική απειλή όπως συνήθως.

Υπήρχαν τρομερές σκηνές στο full-time με τα Three Lions και τη Sweet Caroline να ακούγονται από τα μεγάφωνα του Wembley. Η επιτυχία είναι πιθανό να γιορταστεί πολύ μέχρι τη νύχτα και, το πιο σημαντικό, θα εμπνεύσει γενιές νεαρών κοριτσιών να ασχοληθούν με το ποδόσφαιρο και να αναπτύξουν περαιτέρω το άθλημα με την Αγγλία.