Η αλήθεια πίσω από τον μεταγραφικό στόχο της Άρσεναλ Ντούσαν Βλάχοβιτς «χουνώντας τους οπαδούς της Φιορεντίνα» εναντίον Τζένοα

Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς εθεάθη να χαιρετίζει τους οπαδούς της Φιορεντίνα κατά τη διάρκεια του αγώνα της ομάδας του στη Serie A εντός έδρας με τη Τζένοα τη Δευτέρα - αλλά οι οπαδοί δεν πρέπει να ενθουσιαστούν ακόμα πολύ. Η Άρσεναλ θέλει να αποκτήσει τον Σέρβο διεθνή αυτόν τον μήνα μετά την εξαιρετική του χρονιά στην Ιταλία. Οι αναφορές αναφέρουν ότι είναι πρόθυμοι να συμπεριλάβουν τον Λούκας Τορέιρα, που αυτή τη στιγμή είναι δανεικός στη Φιορεντίνα, ως μέρος της συμφωνίας.

Ο Βλάχοβιτς είναι ο πρώτος σκόρερ στη Serie A μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν.

Πήγε στον αγώνα με 16 γκολ στο όνομά του στην κορυφαία ιταλική κατηγορία.

Θα μπορούσε να κάνει το 17 στο 11ο λεπτό, αλλά είδε το πέναλτι του Πανένκα να αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Τζένοα, Σαλβατόρε Σίριγκου.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το χάσιμο να τους επηρεάσει και προηγήθηκαν με 3-0 πριν από το ημίχρονο.

ΤΖΑΣΤΙΝ:

Ειδήσεις μεταγραφών της Άρσεναλ Ντούσαν Βλάχοβιτς κουνώντας τους οπαδούς της Φιορεντίνα

Ειδήσεις μεταγραφών της Άρσεναλ: Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς κούνησε το χέρι στη Φιορεντίνα αλλά δεν ήταν όλα όπως φαινόταν (Εικόνα: GETTY)

Ωστόσο, ο Βλάχοβιτς δεν είχε μπει στο σκορ και λίγο πριν ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο, έκανε σήμα στους οπαδούς των γηπεδούχων.

Ο 21χρονος κράτησε και τα δύο χέρια ψηλά προς τους οπαδούς και στη συνέχεια δέχθηκε αγκαλιές από κάποιους συμπαίκτες του.

Ο πρώην μέσος της Άρσεναλ, Στιούαρτ Ρόμπσον, σχολίασε τον αγώνα για την BT Sport και ισχυρίστηκε ότι θα μπορούσε να είναι ο επιθετικός που αποχαιρετούσε.

Robson: «Πολύ ενδιαφέρον ο τρόπος με τον οποίο ο Βλάχοβιτς, καθώς επέστρεφε, έδειξε σε όλους τους οπαδούς.

ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ
[ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ]
[ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ]
[ΚΑΝΩ ΑΝΑΦΟΡΑ]

«Πολλοί από τους παίκτες, οι παίκτες της Φιορεντίνα, τον αγκάλιασαν και του είπαν κάτι επίσης.

«Θα μπορούσε αυτό να είναι το τελευταίο του ημίχρονο στο ποδόσφαιρο για τη Φιορεντίνα;»

Ο σχολιαστής Paul Dempsey απάντησε στον Robson: 'Λοιπόν, είσαι πολύ καλά ενημερωμένος κανονικά Stewart'.

Ωστόσο, φαίνεται ότι ο Βλάχοβιτς ζήτησε συγγνώμη από τους οπαδούς για την αστοχία του.

Ειδήσεις για τη μεταγραφή της Άρσεναλ: Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς ζήτησε συγγνώμη για το πέναλτι που έχασε (Εικόνα: GETTY)

Μέσα σε έξι λεπτά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, είχε το 17ο γκολ του πρωταθλήματος.

Έδειξε την ψυχραιμία του μπροστά από το τέρμα, χτυπώντας με δεξιοτεχνία τον Sirigu για να φέρει την ομάδα του μπροστά με 4-0.

Ο Βλάχοβιτς σήκωσε για άλλη μια φορά τα χέρια του προς τους οπαδούς καθώς φαινόταν ακόμα ντροπιασμένος από το πέναλτι που έχασε.

Η Άρσεναλ έχει δύο εβδομάδες για να πετύχει συμφωνία για τον Βλάχοβιτς σε αυτό το παράθυρο.

Αυτό συμβαίνει επειδή το συμβόλαιό του λήγει το καλοκαίρι του 2023 και τώρα θα ήταν η καλύτερη στιγμή για να πάρει τα περισσότερα χρήματα.

Όμως ο Βλάχοβιτς θέλει να κρατήσει ανοιχτές τις επιλογές του και να αποφασίσει για την επόμενη ομάδα του στο τέλος της σεζόν.