Η Τυνησία εκρήγνυται στον διαιτητή AFCON καθώς το παιχνίδι τελείωσε νωρίς μετά από δύο πέναλτι και κόκκινη κάρτα

Μια περίεργη στιγμή σημειώθηκε στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής το απόγευμα της Τετάρτης σε αγώνα μεταξύ Τυνησίας και Μάλι, με τον διαιτητή Janny Sikazwe να φυσάει για τέρμα στο 85ο και στο 89ο λεπτό του αγώνα, μετά από κόκκινη κάρτα και δύο πέναλτι. αγώνα με καταιγίδα.

Ο αγώνας του Ομίλου F, που διεξήχθη στο Limbe Stadium στο Καμερούν, ξεκίνησε με ένα κοσμικό ξεκίνημα με ένα κακό χωρίς γκολ πρώτο ημίχρονο που περιελάμβανε τρεις κίτρινες κάρτες.

Ωστόσο, λίγο μετά το ημίχρονο, το παιχνίδι άναψε ζωή καθώς στο Μάλι καταδικάστηκε ένα πέναλτι στο 48ο λεπτό - το οποίο ο επιθετικός Ιμπραΐμα Κονέ της Σάρπσμποργκ στη Δανία έκλεισε με χαρά.

Παραδόξως, αυτό επρόκειτο να είναι το μοναδικό σουτ του Μάλι προς το τέρμα, με την Τυνησία να πιέζει σκληρά για την ισοφάριση και οι προσπάθειές τους θα μπορούσαν να ανταμειφθούν στο 78ο λεπτό, όταν ο πρώην σταρ της Σάντερλαντ, Ουάμπι Καζρί, είχε την ευκαιρία να σκοράρει από το σημείο.

Αλλά η δεσποινίδα του σήμαινε ότι οι Eagles στερήθηκαν δικαιοσύνης για τις σκληρές προσπάθειές τους.

Παραδόξως, ο διαιτητής προσπάθησε στη συνέχεια να φυσήξει για τέρμα σε μόλις 85 λεπτά, με πέντε λεπτά ρύθμισης να απομένουν, πριν αποβάλει τον επιθετικό του Μάλι Ελ Μπιλάλ Τουρέ δύο λεπτά αργότερα.

Και το παιχνίδι δεν έπρεπε να τελειώσει χωρίς διαμάχες εκεί -

AFCON

Οι αξιωματούχοι συγκρούστηκαν μετά το παράξενο τέλος του αγώνα Τυνησία - Μάλι (Εικόνα: Sky Sports)

Το προπονητικό επιτελείο της Τυνησίας ήταν εκτός εαυτού, περικυκλώνοντας αμέσως τον τέταρτο διαιτητή που τους απέφυγε μακρυά.

Ωστόσο, οι παίκτες δεν διαμαρτυρήθηκαν, πιθανώς επειδή δεν είχαν ιδέα για το πόσο καιρό είχε απομείνει.

Για ένα παιχνίδι που είχε δύο πέναλτι και μια κόκκινη κάρτα στο δεύτερο ημίχρονο, οι καθυστερήσεις δεν είναι εξαιρετικά περίεργες.

Και οι αεροσυνοδοί έπρεπε να προστατεύσουν τον Sikazwe από το να βράζει Τυνήσιους αξιωματούχους καθώς περνούσαν με τα πόδια στο τούνελ.

ΤΖΑΣΤΙΝ:

Το Μάλι, το οποίο υπερηφανεύεται για τον πολυπόθητο μέσο της Μπράιτον, Ιβ Μπισούμα, τον μέσο της Λειψίας, Αμαντού Χαϊντάρα και το αστέρι της Χόφενχαϊμ, Ντιάντου Σαμασέκου, θα πίστευε ότι η νίκη ήταν αρχικά αρκετή για να φτάσει στην κορυφή του ομίλου με τη νίκη τους με 1-0.

Αλλά συγκλονιστικά, οι αξιωματούχοι στο έδαφος εισέβαλαν στη συνέντευξη Τύπου του προπονητή του Μάλι, Μοχάμεντ Μαγκασούμπα, για να τον ενημερώσουν ότι ο αγώνας θα ξαναρχίσει, 20 λεπτά μετά το τελευταίο σφύριγμα.

Στο τέλος, το Μάλι επέστρεψε σε ένα σχεδόν άδειο γήπεδο, με πολλούς να πιστεύουν ότι το παιχνίδι τελείωσε και να κατευθύνονται προς τις εξόδους στο πλήθος τους.

Οι άνδρες του Μαγκασούμπα επέστρεψαν για να ολοκληρώσουν το παιχνίδι με τρία επιπλέον λεπτά να παιχτούν.

Kebaier

Ο Mondher Kebaier έβραζε αφού είδε το παιχνίδι να κόβεται απροσδόκητα (Εικόνα: GETTY)

Ωστόσο, οι ραγδαίες εξελίξεις διαπίστωσαν ότι η Τυνησία -η ομάδα που χρειαζόταν μια καθυστερημένη ισοφάριση- αρνήθηκε να έρθει να παίξει τα τελευταία τρία λεπτά.

Οι παίκτες του Μάλι περίμεναν στον αγωνιστικό χώρο για περίπου δέκα λεπτά πριν αρχίσουν να πανηγυρίζουν ξανά όταν κατάλαβαν ότι και οι τρεις βαθμοί ήταν δικοί τους.

Και η νίκη τους βλέπει να βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου, μπροστά από την Τυνησία, τη Μαυριτανία και την Γκάμπια.